Działania lokalne

Edukacja w Naturze w gminie Rokiciny

Warsztaty artystyczno-ekologiczne, Festyny oraz Półkolonie

Od kwietnia 2011r. ruszyły na terenie gminy Rokiciny (woj.łódzkie) warsztaty artystyczno-rękodzielnicze, organizowane przez Ośrodek Twórczych Działań Edukacyjnych, przeprowadzane w jurcie mongolskiej, ulokowanej obok Gminnego Ośrodka Kultury w Rokicinach-Kolonii.

Warsztaty zorientowane są na trzy grupy tematyczne: artystyczno-rękodzielnicze (20 spotkań) dla 460 dzieci, oraz warsztaty przyrodnicze (dla klas I-III i IV-VI); warsztaty rękodzielnicze przeprowadzane są w jurcie (kwiecień-czerwiec i wrzesień-październik), natomiast warsztaty przyrodnicze odbędą się w terenie. Te pierwsze prowadzi Danuta Nowak, te drugie Dariusz Matusiak w temacie „teoretycznych” zajęć przyrodniczych dla młodszej młodzieży pod nazwą „Cztery Żywioły” oraz Monika Stasiak w temacie lokalne przyrodoznawstwo.

Zajęcia plastyczno-rękodzielncze głównie dotyczą tworzenia obrazów oraz filcowania runa owczego; przeznaczone są dla dzieci w wieku 10-13 lat. „Cztery Żywioły” – to zajęcia wyjaśniające zjawiska, występujące w przyrodzie, związane z ziemią, wodą, powietrzem i ogniem, będą prowadzone w sposób interaktywny z wykorzystaniem elementów plastyki i teatru: dla dzieci w wieku 4-10 lat (dla ośmiu oddziałów przedszkolnych oraz klas I-III). I w końcu zajęcia przyrodnicze w terenie dla klas IV-VI.

Przewidziane są również warsztaty dla dorosłych (trzy spotkania) o tematyce: zdrowy styl życia i rękodzieło. Realizatorzy projektu przewidują również atrakcje podczas (dwóch) festynów gminnych (czerwiec i październik). Na nich wystąpią specjalni artyści. W sierpniu natomiast odbędą się półkolonie dla dzieci i młodzieży z całej gminy. Film z realizacji tego projektu można obejrzeć poniżej na naszej stronie.

Warsztaty dobiegną końca w połowie października. Projekt realizowany jest w ramach działania „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” w ramach PROW.

Danuta Nowak i Wojciech M. Wochna
„Nowiny Gminy Rokiciny” – 3 (kwiecień/maj 2011)

Podziękowania dla Pauliny Rybińskiej, Darii Rak, Anity Brzezińskiej, Urszuli Stasiak za pomoc w projekcie.

Materiał filmowy z projektu


 

© 2012-2022 Zielona Edukacja