Dom Spotkań Twórczych ”Ptasia Dolina”

 

 

Dom Spotkań Twórczych ”Ptasia Dolina”

to miejsce, w którym prowadzimy szeroko pojętą edukacją artystyczno- przyrodniczą dla dzieci, młodzieży i dorosłych. W naszej ofercie są zajęcia z rękodzieła, wiedzy przyrodniczej, animacji społecznej oraz ekologii. Wokół wsi znajdują się 4 wąwozy, w tym trzy z nich to rezerwaty przyrody (wąwóz Lipa, Siedmica i Myśliborski). Wieś znajduje się na terenie Parku Krajobrazowego „Chełmy”, otoczona jest łąkami storczykowymi i lasami.

 

Wokół domu znajduje się ogród permakulturowy, szklarnia, sad ze starymi odmianami drzew owocowych, kurnik oraz Sudecki Dom Nasion. W tej przestrzeni odbywa się wiele spotkań, koncertów i projektów mi.n. Akademia Głębokiej Ekologii, kurs Forest School Center, Ekoszansa w Uniwersytetach Ludowych. Ptasia Dolina jest miejscem spotkań i wymiany doświadczeń dla przyrodników, rolników, artystów oraz dzieci i młodzieży wraz z ich rodzinami. Tworzymy społeczność ludzi, dla których ważny jest szacunek dla wszystkich istot zamieszkujących Ziemię.

 

Infrastruktura:

Dysponujemy pokojami dla gości– 6 osobowy i 3, 2,1- osobowy oraz zaadaptowany strych z nową drewnianą podłogą z miejscami noclegowymi dla ok. 10 osób. Strych może też służyć jako sala zajęciowa. Dodatkowo przygotowane są 3 sale warsztatowe. W budynku mamy jadalnię, łazienki – prysznice i toalety. Istnieje możliwość rozbicia namiotów.

 

Okolica:

Nowa Wieś Wielka (niem. Groß Neudorf) to miejscowość , w której znajduje się zabytkowy XIVw. gotycki kościół, łąki storczykowe, wąwozy bazaltowe. Pogórze Kaczawskie, gdzie położony jest ośrodek, przed wojną należało do Niemiec. W większości zachowała się przedwojenna niemiecka architektura wraz ze starymi sadami. Teren ten nazywany jest Krainą Wygasłych Wulkanów ze względu na dzieje geologiczne i dawną aktywność wulkaniczną.

Obecnie ten rejon jest bardzo aktywny społecznie, w samej wsi działa stowarzyszenie, organizowane są festyny – Święto Prawdziwka i Śliwki Węgierki, a w gminie Święto Pierogów. Działa tu program Odnowy Wsi Dolnośląskiej oraz prężna LGD Partnerstwo Kaczawskie.

 

Adres:

Ośrodek znajduje się w Nowej Wsi Wielkiej nr 15 (gmina Paszowice, powiat jaworski, woj. dolnośląskie).

 

Artykuł o Ptasiej Dolinie

 

Foto: Ewa Nowakowska-Stakowska, Monika Kotulak, Dariusz Matusiak

 


© 2012-2022 Zielona Edukacja