Dom Spotkań Twórczych ”Ptasia Dolina”

 

 

Dom Spotkań Twórczych ”Ptasia Dolina”

to nasz nowy terenowy ośrodek, w którym prowadzimy szeroko pojętą edukacją artystyczno- przyrodniczą dla dzieci, młodzieży i dorosłych. W naszej ofercie są zajęcia z rękodzieła, wiedzy przyrodniczej, animacji społecznej oraz zrównoważonego rozwoju. Ośrodek znajduje się w Nowej Wsi Wielkiej nr 15 (gmina Paszowice, powiat jaworski). Wokół naszej wsi znajdują się 4 wąwozy, w tym trzy z nich to rezerwaty przyrody (wąwóz Lipa, Siedmica i Myśliborski). Wieś znajduje się na terenie Parku Krajobrazowego „Chełmy” i otoczona jest łąkami storczykowymi i lasami.

 

Obecnie kończymy remont domu i sal warsztatowych, przygotowujemy ogród permakulturowy, będziemy budować kurnik i planujemy nasadzenie starych odmian drzew owocowych. Pomimo iż remont trwa udało się nam zorganizować w naszej przestrzeni kilka spotkań, w tym wspólne robienie tynków glinianych, czy kolędowanie we wsi. Pragniemy aby Ptasia Dolina stała się miejscem spotkań i wymiany doświadczeń dla przyrodników, rolników, artystów oraz dzieci i młodzieży wraz z ich rodzinami. Tworzymy społeczność ludzi, dla których ważny jest szacunek dla wszystkich istot zamieszkujących Ziemię. Oficjalne otwarcie ośrodka: październik 2019r.

 

Infrastruktura:

Dysponujemy 2 pokojami dla gości– 4 osobowy i 2 osobowy (w najbliższej przyszłości jeszcze 3 dodatkowe pokoje) oraz zaadaptowany strychem z nową drewnianą podłogą z miejscami noclegowymi dla ok. 15 -20 osób. Strych może też służyć jako sala zajęciowa. Dodatkowo przygotowywane są 3 sale warsztatowe w pomieszczeniach stodoły. W budynku mamy też kuchnię a w niej piec kaflowy opalany drewnem oraz kuchenkę gazową, jadalnię, łazienki – prysznice i toalety. Istnieje możliwość rozbicia namiotów (teren ok. 0,5 ha)

 

Okolica:

Pogórze Kaczawskie, gdzie położone jest nasze gospodarstwo, przed wojną należało do Niemiec. W większości w okolicy zachowała się przedwojenna niemiecka architektura wraz ze starymi sadami. Teren ten nazywany jest Krainą Wygasłych Wulkanów ze względu na dzieje geologiczne tego obszaru, gdzie jeszcze 30 milionów lat temu były tu aktywne wulkany. Nowa Wieś Wielka (niem. Groß Neudorf) to miejscowość , w której znajduje się zabytkowy XVw. gotycki kościół, łąki storczykowe, wąwozy oraz złoża bazaltu.

 

Foto: Ewa Nowakowska-Stakowska, Monika Kotulak, Dariusz Matusiak

 


© 2012-2019 Zielona Edukacja